احکام جدید سرلشکر سلیمانی/ «پلارک» مشاور و دستیار فرمانده نیروی قدس شد

احکام جدید سرلشکر سلیمانی/ «پلارک» مشاور و دستیار فرمانده نیروی قدس شد

به گزارش فارس، طى احکامى جداگانه از سوى سردار سرلشکر قاسم سلیمانى فرمانده نیروى قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حسن پلارک به عنوان مشاور و دستیار ویژه فرمانده نیروی قدس و محمد جلال مآب بعنوان مسئول اجرایی ستاد بازسازی عتبات عالیات منصوب شدند.

در حکم سرلشکر سلیمانی به حسن پلارک آمده است: هم اکنون که بخش مهمی از طرح‌های در دست اقدام به پایان رسیده و مجموعه های ضروری دیگری نیز پایه گذاری شده است، ضمن قدردانی از این جهاد ارزمند الهی تان که انشالله مورد رضایت حق تعالی و قبول اهل بیت(ع) خواهد بود، جنابعالی را بعنوان مشاور و دستیار ویژه فرماندهی در امور زیر منصوب می‌کنم.

1- نظارت بر امر ستاد بازسازی عتبات عالیات بدون ورود به امور اجرایی اولا تشخیص ضرورت ها و اولویت ها؛ ثانیا بررسی مشاکل فی مابین ستاد و متولیان عراقی و ارائه آن به نیرو و کمک به حل و فصل و هماهنگی آنها.

2- کمک به عمق بخشی اقتصادی و فرهنگی در موضوع زائری خصوصا حماسه مهم و عظیم راهپیمایی اربعین حسینی(ع)

3- ارتباط با بخش های مهم مردمی دو طرف (عراق و ایران) تحت عنوان موکب‌های حسینی(ع) برای مساعدت در این امر اولا؛ اربعین، ثانیا؛ حوادث طبیعی دیگری همانند سیل، زلزله و ….

4- مشارکت در کمیته اقتصادی نیرو برای کمک به خنثی نمودن تحریم ها

5- عضویت در شورای فرماندهی نیرو.

انتهای پیام/

سردار سلامی: فشار، محاصره و ارعاب راه مواجهه با ملت ایران نیست

سیمای هیچ خانه‌ای نباید با غبار محرومیت مکدر باشد/ فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: نباید اجازه دهیم سیمای هیچ خانه‌ای در استان خوزستان و سراسر کشور با گردوغبار فقر و محرومیت مکدر شود.

پیش بینی وزش باد و باران در جنوب تهران

محمدرضا صوفیانی در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: طی پنج روز آینده آسمان تهران صاف تا قسمتی ابری گاهی همراه با وزش باد پیش بینی می‌شود.

وی افزود: در ساعات بعد از ظهر جمعه در ارتفاعات شرقی استان تهران احتمال بارش پراکنده وجود دارد و طی ۵ روز آینده بیشینه دمای هوای تهران یکی ۲ درجه کاهش خواهد داشت.

رئیس اداره پیش‌بینی هواشناسی استان تهران اضافه کرد: هم اکنون ورامین با دمای ۴۲ درجه سانتیگراد و فیروزکوه با دمای ۱۲ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط استان تهران هستند.

ساده‌زیست نبودن برخی شهرداران آزارم می‌دهد

به گزارش فارس از اصفهان عباس رضایی بعد از ظهر امروز در نشست دهیاران و شهرداران استان اصفهان اظهار کرد: در شرایط فعلی دشوار و سخت است، اما معتقدیم دولت  غربت خاصی در شرایط تحریم فعلی دارد.

استاندار اصفهان ادامه داد: امروز صدای پای جنگ نیست که امروز خود جنگ است و آن‌ هم جنگ اقتصادی بسیار سخت که نظام با تمام وجود، عزت و افتخار مقابل آن ایستاده است.

وی تصریح کرد: پیش از قبول مسؤولیت استانداری اصفهان تصوراتی در حوزه مدیریت داشتم، اما مسائل از پیچیدگی خاصی برخوردار است که به عنوان کسی که از سال 58 به بعد مسؤولیت‌هایی را عهده‌دار بودم می‌گویم شرایط خاصی را سپری می‌کنیم.

رضایی خاطرنشان کرد: مسؤولان سایر کشورها از این که ما در شرایط جنگی با قدرت ایستاده‌ایم کشتی و پهپاد دشمنان را در خلیج فارس متوقف می‌کنیم ابراز تعجب می‌کنند.

استاندار اصفهان در توصیه‌ای به دهیاران و شهرداری‌ها بیان کرد: خودتان را با آن‌هایی که رسمی هستند مقایسه نکنید، بلکه با آن‌هایی مقایسه کنید که حاضرند 500 هزار تومان بدهند تا جوانان‌ها مشغول به کار باشد و دچار مشکلات روانی نشود.

وی اضافه کرد: دوران مدیریت های سنتی به پایان رسیده و در عصر فناوری اطلاعات قرار داریم، نوآوری در درآمد و منحصر نشدن به تراکم‌ها نیاز به تدبیر دارد و شوراهای شهر باید این راه‌ها را ارائه کنند، مدیری موفق است که راه های نو را در پیش بگیرد.

رضایی اضافه کرد: نیازمند تحول اداری در راستای کاهش بروکراسی هستیم، اگر دیگران می‌دزدند شما ندیدید، فساد در شهرداری‌ها جدی است و هر روز اعتراضاتی در این رابطه به دفتر من می‌رسد، بروید برای رفع این‌ها فکری کنید.

استاندار اصفهان تصریح کرد: ساده‌زیست نبودن شهرداران من را آزار می‌دهد، تفکر طاغوتی مآبانه را کنار بگذارید و این را از خودتان شروع کنید.

وی عنوان کرد: در آستانه انتخابات مجلس هستیم، همه عزیزانی اسم آن‌ها از صندوق خارج می‌شود برای ما محترم هستند، هیچ کس حق ندارد حق الناس را زیر پا بگذارد و اگر خطایی ببینم همان روز برخورد می‌کنم.

رضایی اظهار کرد: نباید گرایش و تفکرات خودمان را در اجرای فرآیند انتخابات دخالت دهیم، اصل سیاست‌های نظام اسلامی و دولت  است و اگر کسی سیاست‌های دولت را قبول ندارد جایی در فرآیند اجرایی ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، عباس رضایی بدون ارائه توضیح بیشتر اشاره کرد: بسیاری از آرزوهای 15 ساله مردم استان در حال برآورده شدن است.

امروز مصاف استقلال و بادران در تهرانسر

به گزارش خبرآنلاین، تیم‌های استقلال و بادران امروز (پنجشنبه) در یک بازی دوستانه برابر یکدیگر قرار خواهند گرفت. باشگاه استقلال اشاره‌ای به محل برگزاری این بازی نکرده است، ولی آخرین اخبار حاکی از آن است که این دیدار در ورزشگاه نفت تهرانسر برگزار خواهد شد.

براساس برنامه استقلال و بادران از ساعت 18:15 در این ورزشگاه مقابل هم قرار خواهند گرفت. بازی بدون تماشاگر برگزار می شود، گرچه احتمال دارد تماشاگرانی که به تهرانسر میروند به داخل راه داده شوند ولی قطعی نیست.

اشتباهات فاحش در برنامه ریزی طرح اقدام ملی مسکن

به گزارش فارس، با تغییر در وزارت راه و شهرسازی، سیاست های این وزارت خانه در بخش مسکن نیز دچار تغییر و تحول شد. نگاه جدید به تولید و عرضه مسکن از طریق طرح اقدام ملی تولید مسکن یکی از همین موارد است. بنا بر اعلام مسئولین این وزارتخانه قرار است طی دو سال 400 هزار واحد مسکونی ساخته و تحویل داده شود. از مجموع این ۴۰۰ هزار واحد مسکونی پیش‌بینی شده، ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد توسط بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد دیگر نیز قرار است از طریق نوسازی بافت‌های فرسوده احداث شود.

اگر در آمارها دقت نکنیم در برنامه ریزی به مشکل می خوریم!

هر چند این تغییر نگرش می تواند مثبت و رو به جلو باشد ولی در مورد طرح برنامه ریزی شده، سوالات و ابهامات بسیاری وجود دارد که به نظر می رسد قبل از شتاب در اجرا، لازم است بررسی های بیشتری انجام شود تا اهداف تعیین شده حاصل شود. یکی از این ابهامات چگونگی برآورد تعداد واحدهای پیش بینی شده و برنامه ریزی مطابق با این برآوردها است. در همین راستا، سید مازیار حسینی معاون وزیر راه و شهرسازی یکم مرداد ماه در یک برنامه تلویزیونی با بیان این که اگر در آمارها دقت نکنیم در برنامه ریزی به مشکل می خوریم، گفت: سال گذشته540 هزار ازدواج در کشور صورت گرفته که اگر 80% این افراد وارد بازار شوند، حدود 400 هزار واحد باید ایجاد شود.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی 16 تیرماه نیز در برنامه «سلام صبح بخیر» شبکه سوم سیما به این موضوع اشاره کرده و گفت: در اعلام ساخت ۴۰۰ هزار واحد یک‌ پایه دقیق فکری قوی دارد. سال گذشته در کشور ۵۴۵ هزار ازدواج ثبت‌شده است. فرض را بر این گذاشتیم که ۲۰ درصد از این جامعه می‌توانند خانه در اختیار داشته باشند و ۸۰ درصد آن‌ که ۴۰۰ هزار واحد است را برای خانه اولی‌ها هدف قراردادیم.

اما در مورد نحوه برآورد این اعداد و همچنین برنامه ریزی مطابق با آن، چند ابهام اساسی وجود دارد که نشان می دهد کارشناسی لازم برای این امر انجام نشده و اهداف تعیین شده دور از دسترس خواهد بود:

در برآورد نیاز بازار مسکن بعضی از مولفه ها مغفول مانده است

نیاز به تولید و عرضه مسکن را می توان ناشی از 4 دسته عامل دانست که یکی از این عوامل تقاضاهای ناشی از ازدواج است. جبران کمبود مسکن در برابر تعداد خانوار موجود در کشور، نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی موجود در بافت های فرسوده شهری و روستایی و ذخیره طبیعی مسکن موارد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

برای مثال مطابق با سرشماری سال 95 در حالی که تعداد خانوارهای کشور 24 میلیون و 196 هزار خانوار گزارش شده، تعداد واحدهای مسکونی دارای سکنه کشور 22 میلیون و 825 هزار واحد بوده است. یعنی در شرایط فعلی بعضی از خانوارهای کشور به صورت مشترک در یک واحد مسکونی زندگی می کنند و یا به محل زندگی آن ها نمی توان مسکن اطلاق کرد! پس برای اینکه هر خانوار یک واحد مسکونی برای سکونت داشته باشد، بازار مسکن کشور با یک میلیون و 371 هزار واحد مسکونی کمبود مواجه است. لازم به ذکر است در سال های اخیر با توجه به رکود سنگینی که در تولید مسکن وجود داشته است، این میزان کمبود افزایش نیز پیدا کرده است.

عدم تناسب آمار با برنامه اعلامی

اگر فرض کنیم این برآورد صحیح باشد، برنامه ریزی انجام شده در طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن همخوانی لازم را ندارد. ماجرا از این قرار است که وزارت راه و شهرسازی خود را ملزم به پاسخگویی به بخشی از تقاضاهای ناشی از ازدواج دانسته و آن عدد را 400 هزار تقاضا در سال عنوان می کند، بنابراین فارغ از تقاضاهای گذشته، طی دو سال باید 800 هزار مسکن عرضه شود. این در حالی است که در برنامه اعلام شده قرار است 400 هزار واحد در دو سال تولید شود!

دولت اختیاری در عرضه بخش قابل توجهی از واحدها ندارد!

نکته دیگر این که هرچند عنوان شده جامعه هدف این 400 هزار واحد، خانه اولی ها و اقشار متوسط و متوسط به پایین هستند، اما بررسی نحوه برنامه ریزی ها نشان می دهد، تضمینی نیست که این هدف تا میزان مورد قبول، میسر شود.

ماجرا از این قرار است که بخش قابل توجهی از برنامه طرح اقدام ملی قرار است به شیوه مشارکتی اجرا شود. یعنی انبوه سازان در زمین های دولتی اقدام به تولید مسکن کرده و به عنوان هزینه ساخت، مالک بخشی از واحدها می شوند. با توجه به صحبت های انجام شده توسط مسئولین وزارت راه و شهرسازی، سهم انبوه سازان بیش از 70 درصد خواهد بود. پر واضح است که انبوه سازان واحدهای خود را به افرادی عرضه می کنند که حاضر به پرداخت بیشتری هستند و خانه اولی ها یا اقشار متوسط و متوسط به پایین برای آن ها اولویت چندانی نخواهد داشت.

لازم به ذکر است در این سال ها که حمایت موثری از خانه دار شدن اقشار متوسط و خانه اولی ها انجام نشده است، بنابر داده های حاصل از سرشماری ها، بیش از 70 درصد از تقاضاهای بازار مسکن به افرادی تعلق گرفته که قبلا دارای مسکن بوده اند!

با شیوه مشارکتی انتظار اتمام دوساله پروژه ها، واقعی نیست

مطابق با گزارش مرکز آمار گزارشی از تحولات بازار زمین و مسکن در فصل زمستان سال 97،  متوسط قیمت فروش هر مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده در سطح کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل 59.8 درصد افزایش داشته است. اما نکته قابل توجه در این گزارش افزایش شدید قیمت زمین و واحد کلنگی در مقایسه با افزایش قیمت واحد مسکونی است. بر این اساس متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی معامله شده در کل کشور، نسبت به فصل مشابه سال قبل 121.9 درصد افزایش داشته است. یعنی افزایش قیمت زمین در یکسال اخیر دوبرابر میزان افزایش قیمت مسکن بوده است.

این داده ها یک نتیجه مهم برای تصمیم گیران و متولیان بخش مسکن دارد و آن هم این است که تولید انبوه مسکن به شیوه مشارکتی در زمین های دولتی، انگیزه زیادی را برای تاخیر و طول دادن پروژه ها توسط انبوه سازان را به همراه دارد. زیرا در این مدل با توجه به اختلاف شدید بین افزایش قیمت زمین و سایر نهاده ها، هرچه زمان ساخت پروژه ها بیشتر طول بکشید، در نتیجه سهم آورده دولت بیشتر شده، در حالی که سهم نهایی آن تغییری نمی کند. در نتیجه انگیزه کافی برای انبوه ساز وجود دارد تا به بهانه های مختلف پروژه ها را با تاخیر به انجام برساند. این تاخیر در پروژه ها باعث می شود، برنامه ریزی ها و تسهیلات در نظر گرفته شده توسط دولت به موقع به سرانجام نرسد.

آیا شیوه های دیگری برای تولید مسکن در زمین های دولتی بررسی شده است؟

برای جلوگیری از این اتفاقات وزارت راه و شهرسازی می تواند به جای تولید مسکن به شیوه مشارکتی که در آن انبوه سازان مالک بخشی از واحدها می شوند، آن ها فقط سازنده باشند. در این صورت سازندگان که فقط اجرت تولید و ساخت خود را خواهند گرفت، انگیزه بسیاری برای تولید به موقع و سریع واحد ها خواهند داشت. ضمنا در این صورت دولت می تواند نحوه واگذاری تمامی این واحدها را خود تعیین کند و آن ها را به گروه های هدف برساند.

همچنین علاوه بر این اگر دولت به گونه ای برنامه ریزی کند که خانواده ها هزینه ساخت را با پیشرفت پروژه پرداخت کنند و هزینه زمین را بعد از تحویل واحدهای مسکونی خود صورت اقساط به دولت پرداخت کنند، در این صورت بسیاری از خانواده های خانه اولی و متوسط و متوسط به پایین می توانند از واحدهای ساخته شده در طرح اقدام ملی تولید مسکن استفاده نمایند و صاحب خانه شوند.

نماینده مجلس: دولت با احیا وزارت بازرگانی به دنبال سرگرم کردن مردم است

نماینده مردم دهلران در مجلس با ابراز مخالفت خود درباره احیا وزارت بازرگانی، گفت: ایجاد وزارت بازرگانی پاک کردن صورت مسئله است و هیچ تأثیری در تنظیم وضعیت بازار ندارد ضمن اینکه باعث از هم پاشیدگی بازار هم خواهد شد.

مرگ رئیس‌جمهور/ رئیس‌ پارلمان، رئیس موقت شد

به گزارش فارس، دفتر نخست‌وزیری تونس امروز پنجشنبه در پیامی به مناسبت درگذشت السبسی، هفت روز عزای عمومی در کشور اعلام کرد.

«یوسف الشاهد» نخست‌وزیر تونس به دنبال اعلام خبر درگذشت السبسی، خواستار وحدت مردم در راستای منافع عالی کشور شد.

طبق گزارش شبکه الجزیره، «محمد الناصر» رئیس پارلمان تونس مطابق با قانون اساسی این کشور، به صورت موقت رئیس‌جمهور این کشور می‌شود.

قرار است الناصر امشب سوگند قانونی یاد کند. مطابق با قانون اساسی تونس دوره ریاست‌جمهوری موقت ۴۵ تا ۹۰ روز است.

برخی منابع در پارلمان تونس نیز گفتند که مراسم تشییع پیکر السبسی روز شنبه انجام خواهد شد.

دفتر ریاست‌جمهوری تونس در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که السبسی صبح امروز پنجشنبه ساعت ۱۰:۲۵ به وقت محلی در بیمارستان نظامی دار فانی را وداع گفت 

مرگ مرموز چهار نفر در ملایر ‏

به گزارش ايسنا، سرهنگ محمد باقر سلگی، مطرح کرد: ماموران در بررسی منزل یاد شده جسد یک زن و مرد را مشاهده کردند و تیم بررسی صحنه جرم پلیس آگاهی نیز در محل حاضر و اجساد به پزشکی قانونی برای تعیین علت مرگ منتقل شدند.

وی با بیان اینکه در همین رابطه نفر سوم که یک خانم باردار بود که در منزل خود مسموم و پس از انتقال به بیمارستان به همراه جنین در آنجا فوت کرد، گفت: ماموران در تحقیقات اولیه دریافتند که هر سه نفر فوت شده با هم نسبت فامیلی داشتند.

سلگی با اشاره به اینکه طبق تحقیقات صورت گرفته اختلاف خانوادگی، علت این قتل ها بوده، اظهار کرد: ابهامات زیادی در این زمینه وجود دارد و پزشکی قانونی در حال طی مراحل سم شناسی بوده و اظهار نظر قطعی در این رابطه منوط به اعلام نظر نهایی پزشکی قانونی است.

فرمانده انتظامی ملایر با اعلام اینکه مأموران انتظامی شهرستان همواره در انجام وظایف خود در راستای حفظ امنیت و آرامش از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند، عنوان کرد: از شهروندان تقاضا می شود از شایعه پراکنی بی مورد پرهیز کنند.